up
up

Alternatyvi energija


                                              

                                                              

 

Saulės kolektorius – tai tarsi šilumokaitis, pagamintas taip, kad kuo greičiau ir stipriau įkaistų, o tada sukauptą saulės šilumą perduotų šilumos nešėjui, kuris nerūdijančio plieno arba variniu vamzdynu šilumą perduoda į kašto vandens šildytuvą. Nesvarbu, kokio tipo saulės kolektorius pasirinktume – visi jie turi turėti varinius vamzdelius, kuriais tekėtų šilumnešis, absorberio medžiagą bei šiluminę izoliaciją, kad išlaikytų sukauptą šilumą. Saulės kolektoriai leidžia sutaupyti išlaidas skirtas karšto vandens ruošimui. Saulės kolektorių pagalba galima sutaupyti iki 70% metinių karšto vandens ruošimo išlaidų. Taip pat saulės kolektoriai tampa labai aktualūs žmonėms, įsirengusiems lauko ar vidaus baseinus.

 

Iš esmės galima skirstyti į dvi pagrindines grupes: plokščiuosius ir vakuuminius saulės kolektorius.  Vienareikšmiškai atsakyti, kad vieni ar kiti yra geresni – negalima.

Tiek vieni, tiek kiti turi savų pliusų ir minusų. Teisingai įvertinti situaciją ir pagal ją parinkti saulės kolektorius gali tik šios srities specialistas. Kalbant skaičiais – vakuuminis kolektorius apie 20% efektyvesnis skaičiuojant visų metų naudojimą, tačiau ir kaina vakuuminio kolektoriaus didesnė. Plokščiasis kolektorius yra patvaresnis ir ilgaamžiškesnis. Vis dėlto dažniausiai saulės kolektoriaus pasirinkimą lemia žmogaus karšto vandens poreikis, kokiu metu laiku jis didžiausias, kokia stogo orientacija, koks posvyrio kampas ir pan


Vakuuminių saulės kolektorių efektyvumas didėja aukštėjant temperatūrai. Tai ypač aktualu, jeigu saulės energiją planuojama naudoti pastato šildymui. Dėl sudėtingesnės gamybos technologijos jie yra brangesni už plokščiuosius saulės kolektorius. Apvalių vakuuminių saulės kolektorių svarbiausia ypatybė ta, kad vamzdelis, kuriame cirkuliuoja šilumos nėšėjas, yra patalpintas vakuume, o specialūs veidrodėliai visada maksimaliai panaudoja saulės spindulius, todėl šie kolektoriai gali būti kabinami ir ant pastato sienų. Tačiau dėl aukštesnių temperatūrų, norint teisingai ir ilgaamžiškai sumontuoti sistemą, montuotojams reikės papildomų ir nepigių medžiagų. Rekomenduojama pasidomėti vakuumui suteikiama garantija, nes jo praradimas yra šių kolektorių silpnoji vieta.

Plokštieji saulės kolektoriai yra sąlyginai pigesni už vakuuminius, nereikalaujantys priežiūros ir ilgaamžiai. Skaičiuojamas tarnavimo laikas 20-25 metai. Šio tipo kolektoriai labiausiai tinka karšto vandens ruošimui. Plokščiasis saulės kolektorius sudarytas iš aliuminio profilio rėmo, varinių absorberio plokštelių, padengtų selektyvine danga, apsauginės dangos ir grūdinto stiklo bei puikios šiluminės izoliacijos.